Felieton na Urodziny Pragi

W Katedrze Praskiej w dniu 10 lutego o godz. 19.00 będziemy mieli przyjemność wysłuchać Koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Anny Duczmal – Mróz i honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzej Dudy, z odwołaniem do setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wcześniej tego dnia, przed Katedrą odbywać się będzie Jarmark Praski z poczęstunkiem dla mieszkańców, a na terenie całej Pragi, już kilka dni wcześniej, cała masa innych lokalnych wydarzeń i imprez pod hasłem Urodziny Pragi.

Cieszy mnie ogromnie, że Urząd Dzielnicy Praga-Północ przygotował nam taką niespodziankę na okrągłą 370. Rocznicę Nadania Praw Miejskich Pradze. Tym bardziej, że pamiętam te piękne uroczystości sprzed dziesięciu lat, w których przygotowanie ja sama, wspólnie z rzecznikiem Pragi – Południe Tomkiem Justyniarskim (tak, tym samym, który pisze książki o zwierzętach) byłam mocno zaangażowana.

W 2008 roku, rocznicę obchodziły obie Pragi, a uroczysta konferencja poprzedzona salwami armatek Bractwa Kurkowego odbyła się w Teatrze Powszechnym. Wtedy też, zapoczątkowaliśmy Praskie Wieczory Filmowe – w NovymKinie Praha pokazaliśmy Prażanom film „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego z Sonią Bohosiewicz i Marcinem Kwaśnym, którego wówczas poznałam. Marcin jest od tamtej pory stuprocentowym prażaninem i świetnym ambasadorem Pragi.

W kolejnych latach organizowaliśmy jako Urząd, okolicznościowe koncerty, a w ub. roku, wraz z praską młodzieżą, zrealizowaliśmy film promocyjny „Cinematic Praga”. Do obejrzenia m.in. na Youtubie, ma też swój profil na facebooku.

Pragnę przypomnieć ten film, którego pomysł nosiłam długo, a potem powierzyłam młodej ekipie reżysera Bartłomieja Jakubiaka, wtedy już studenta warszawskiej Szkoły Filmowej. Bartek jest absolwentem szkoły im. Władysława IV i autorem pełnometrażowego filmu o jej historii pt. „Więcej, niż mury”, stworzonego na Jubileusz 130- lecia istnienia Szkoły. Autorem przepięknej muzyki do obu filmów jest inny absolwent Władka, a obecnie student astronautyki Politechniki Warszawskiej, Michał Parafiniuk.

Przeanalizowaliśmy dziesięć wersji scenariusza autorstwa Zuzi Mazzoll i młodej ekipy władkowiczów, wybierając jeden z wariantów. Już w trakcie kręcenia dorzuciłam pomysł włączenia sylwetek znanych praskich postaci, społeczników, pasjonatów do miejsc, w których kręcony był film. Kluczem było pokazanie tych ludzi w ich naturalnym otoczeniu, w praskich klimatach, które współtworzą i swoją pracą promują, a często ratują od zapomnienia. Film w ciągu 9 minut, pokazuje 35 planów Pragi i ponad 80 znanych praskich osobistości począwszy od zespołów Kapela Praska i Praskie Malmazyje… Jeśli chcecie Państwo przypomnieć sobie kto wystąpił w naszym filmie zapraszam do jego obejrzenia na Youtubie lub profilu własnym filmu na fb. Moja ekipa filmowa składała się z bardzo młodych i bardzo ambitnych filmowców, którzy do realizacji tego krótkiego filmu wybrali sobie sprzęt najwyższej klasy, używany przez hollywoodzkich twórców z wyższej półki. Żal mi ich było, ponieważ kamera ważyła ok. 20 kilogramów, a wiele scen kręconych było „z ręki”. Jedna – z krużganka wieży Katedry Praskiej – trzeba ją było wnieść na wysokość ok. 70 metrów.

W trakcie realizacji, byłam opiekunką artystyczną projektu, zrealizowanego w ramach inicjatywy lokalnej, z dofinansowaniem m. st. Warszawy. Same negocjacje z Centrum Komunikacji Społecznej trwały ponad pół roku. W efekcie dostaliśmy tylko część środków ok. 35 % kosztów filmu, co spowodowało przerzucenie na młodą ekipę większej części pracy, niż planowaliśmy. Film był przedsięwzięciem niedochodowym, bez jakichkolwiek honorariów. Pieniądze pokryły wynajem sprzętu, materiały potrzebne do produkcji, kostiumy i scenografia. Głównymi bohaterami naszego filmu, obok Pragi była dwójka młodych aktorów Maja i Igor, którzy przez siedem dni zdjęciowych biegali po Pradze prowadzeni kamerą, pokazując nam wszystkie oblicza Dzielnicy.

Film jest zrealizowany w wersji cyfrowej o jakości profesjonalnej, mógł więc mieć swoją premierę na dużym kinowym ekranie w Kinie Praha, 28 stycznia 2017 roku. Na widowni w dniu premiery gościliśmy wszystkich bohaterów filmu. Poczęstunek był dziełem bohaterów i przyjaciół naszego przedsięwzięcia.

Praga jest jedyną dzielnicą Warszawy, która obchodzi swoje urodziny. Zapoczątkowane przez urzędników święto – rocznica nadania praw miejskich Pradze przez króla Władysława IV, z czasem, przekształciło się w Urodziny Pragi, a w jego obchody, włączyło się coraz więcej organizacji i grup nieformalnych, dzięki czemu stało się świętem wszystkich Prażan.

Praga uzyskała prawa miejskie w 1648 roku, a utraciła je w 1791 roku, po włączeniu do Warszawy na mocy Ustawy Prawo o Miastach.

Beata Bielińska – Jacewicz