Kapela Praska obchodzi jubileusz

Ulubiony zespół Prażan i całej Warszawy obchodzi w tym roku jubileusz 30 lecia działalności artystycznej. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 31 sierpnia, chociaż rocznica przypada 1 września. Z tej okazji, członkowie Kapeli odznaczeni zostaną medalem „Pro Mazovia” – zasłużony dla Mazowsza.

Liderem i założycielem zespołu jest Czesław Jakubik, muzyk, kompozytor , autor tekstów, który nieprzerwanie od trzydziestu lat prowadzi zespół od sukcesu do sukcesu. Wszyscy znamy Czesława Jakubika jako świetnego mówcę i konferansjera Kapeli, który okolicznościowymi rymowankami, prawdziwą praską gwarą zapowiada kolejne piosenki i tworzy niezapomnianą atmosferę koncertów.

Skład zespołu, co też jest niezwykłe, prawie się nie zmienił, bowiem w miejsce zmarłego Edka Dolanowskiego, do zespołu dołączył jego syn Ryszard. Zespół gra w składzie: skrzypce – Paweł Popławski, wokal i tamburyn i instrumenty perkusyjne – Zbyszek Pogorzelski, Marek Grużewski – kontrabas. gitara, banjo i śpiew – Rysiek Dolanowski. Instrumentarium jakim dysponują to tradycyjne instrumentarium miejskich kapel podwórkowych. Pielęgnują też tradycje gwary warszawsko –praskiej.

Kapela gra amatorsko, dla przyjemności własnej i warszawiaków, chociaż Czesław Jakubik jest z wykształcenia muzykiem:

– Gram na akordeonie, bo to moja podstawa, chociaż grałem też na tubie, na saksofonie, no tam, nie mówię o parapetach, o klawiszach tych płaskich, ale akordeon ma swoją wymowę. Akordeon ja czuję, gra mi w duszy. To tak, jakbym z nim rozmawiał, jakbym śpiewał. Koledzy też reagują na moją muzykę. Fakt, że już się przyzwyczailiśmy. Ale oni czują, jak mnie coś szczególnie podnieca w tej muzyce, to oni idą za mną i oni też upiększają; mimo, że mamy w nutach wszystko otrzaskane, ale zawsze można jeszcze upiększyć, jeszcze więcej uczucia włożyć. No, tacy jesteśmy, bo wybrać nutki, to nie jest sztuka, ale włożyć serce w to co się robi, to jest sztuka, i ludzie to czują, wyczuwają, i ja to widzę i czuję.

Kapela Praska popularyzuje folklor Warszawy od 1988 r. W repertuarze posiada piosenki własne, ale również tradycyjny folklor warszawski a także, piosenki powstańczo-okupacyjne i Piosenki Legionów Polskich. Kiedy trzeba, potrafią też zagrać utwory klasyczne.

Nie wyobrażam sobie Pragi bez Kapeli Praskiej: Czesiu, Rysiu, Zbyszku, Marku i Pawle – wszystkiego najlepszego i grajcie nam 100 lat! W imieniu redakcji „Z Prawej strony” i własnym serdecznie dziękujemy za wszystkie wzruszenia, jakich doznaliśmy podczas Waszych prezentacji i koncertów.

Beata Bielińska-Jacewicz

fot. Jacek Natorff