MARSZ PAMIĘCI

Chciałem, by Warszawa była wielka…”

Stefan Starzyński

1 września 2018 roku o godz. 17.00

Marzenia Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego zostały brutalnie przerwane i unicestwione, napaścią na Polskę – 1 września 1939 roku przez agresora niemieckiego, a 17 września przez Sowietów. I mimo bohaterskiej obrony musieliśmy ulec przemocy. Wielkość naszej Stolicy kryła się w dymach pożarów, ale błyszczała w chwale zgodnie z hasłem „Gloria victis”. Przyjdźmy wszyscy, aby oddać hołd tym którzy zmagali się z najeźdźcami na polach bitewnych, stawiał czoła bezwzględnej rzeczywistości okupacyjnej – łapankom, wywózkom, egzekucjom, obozom koncentracyjnym, łagrom, kazamatom i gettom, a nade wszystko walczyli o życie, byt, godność i Rzeczypospolitą. Narażali swoje życie aż do ofiary z życia włącznie.

Czy to można zapomnieć? Czy my dziś możemy pozwolić na zanikanie pamięci o tych bohaterskich czynach i o ich bohaterach; o bezkompromisowej postawie Polaków, którzy umieli się w czasie II wojny światowej przeciwstawić złu?

NIE!!!

Musimy głośno przywoływać Ich pamięć, pamięć tych, którzy

z nadzieją wbrew nadziei zmierzali ku wolnej i sprawiedliwej Polsce.

Program:

 • godz. 17.00 – Msza Święta w Katedrze Św. Jana

za poległych i pomordowanych Polaków oraz tych wszystkich, którzy przeżyli gehennę II wojny światowej

 • około godz. 18.00 – po Mszy Świętej

 • oddanie hołdu i złożenie kwiatów w Katedrze św. Jana– Wielkim Polakom

   • Ks. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu

   • i bohaterskiemu Prezydentowi Warszawy – Stefanowi Starzyńskiemu.

 • przejście Traktem Królewskim do Grobu Nieznanego Żołnierza

  • Podczas przemarszu przemówienia i część artystyczna, które przypomną o tym, że Polacy są ofiarami, ale również moralnymi zwycięzcami II wojny światowej. Że możemy być dumni ze swojej przeszłości i mamy prawo do budowania swej teraźniejszości na wartościach ocalonych wśród wojennej pożogi.

 • godz. 19.45 Grób Nieznanego Żołnierza

złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy

W naszych piersiach biją polskie serca. Rady i przestrogi naszych przodków nie straciły na aktualności.

Chcemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce!

W 1939 roku, kiedy zaatakował nas wróg, byliśmy pierwszym krajem, który przeciwstawił się ekspansji dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego.

Musimy przywracać pamięć dziś. Musimy w świadomości potomnych, zwłaszcza młodych ludzi, utrwalać historię, której nam żyjącym zapomnieć nie wolno, choćby ze względu na tych, którzy w służbie Ojczyźnie oddali swoje życie lub doznali koszmaru najokrutniejszej z wojen…. II wojny światowej, której kolejna rocznica wybuchu przypada właśnie dzisiaj – 1 września 2018 roku.

Niech słowa z przeszłości – Bóg, Honor, Ojczyzna – i dziś staną się wyznacznikiem naszych działań – jak kiedyś były drogowskazem czynów Naszych Ojców.

Ta manifestacja, na którą zapraszamy, jest wołaniem o prawdę, gdy zastępuje się ją poprawnością polityczną; jest wołaniem o polską kulturę, gdy coraz powszechniej wprowadza się i popularyzuje obce treści; jest wołaniem o polski dom!

A zatem, niech nie przeszkodzą nam partyjne waśnie „chytrze wprowadzane przez krętaczy”.

Stańmy, do walki nie przy pomocy kul i bomb, ale poprzez czyn i słowo oraz postawę, i weźmy udział w bitwie o Polskę – wolną, sprawiedliwą i uczciwą!

Nie pozwólmy zniszczyć kapitału, na który pracowały pokolenia naszych Ojców, Dziadów i Pradziadów.

Nie dajmy sobie wmówić – „Zostawcie przeszłość – idźcie ku przyszłości”, wszak nie ma przyszłości bez przeszłości, która określa naszą tożsamość!

A francuski historyk Marc Block, który zginął na Linii Maginota, broniąc swojej Ojczyzny, powiedział: „Kto zna przeszłość, rozumie teraźniejszość

i umie przewidzieć przyszłość”.

Walczmy więc, o pamięć historyczną, o prawdę i ojczysty dom, który będzie domem nas wszystkich!

Zapraszamy Wszystkich do udziału w manifestacji!!!

Organizatorzy:

Komitet Katyński

Krąg Pamięci Narodowej

Stowarzyszenie Ofiar „Solidarni 2010”

Komitet Upamiętnienia Ofiar Obozu Konzentrationslager Warschau