Scandalo

Absolutna negacja zasad demokracji przez Niemcy, Francję i Komisję Europejską. Naciski na prezydenta Włoch w sprawie powołania rządu, przez partie, które wygrały demokratyczne wybory parlamentarne.

W poprzedni poniedziałek, kiedy prezydent Sergio Mattarella powierzył misję sformowania rządu profesorowi prawa panu Giuseppe Conte, wszystko wskazywało na to, że taki rząd powstanie ponieważ stała za nim większość parlamentarna złożona z posłów Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej. Niestety okazało się, że proces ten rozbił się o kandydata na ministra finansów, desygnowany premier wskazał na to stanowisko profesora ekonomii Paolo Savone naukowca uznanym dorobku, ostrego krytyka waluty euro. Kandydatura ta była nie do przyjęcia dla liderów wiodących państw Unii. Zarówno do prezydenta Włoch jak i kandydata na premiera dzwonili szef KE Jean Claude Juncker, prezydent Francji E. Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel, protestując przeciwko kandydaturze nowego ministra finansów. Prezydent ugiął się i naciskał na premiera, by zmienił kandydaturę ministra finansów. W tej sytuacji w w niedzielę wieczorem Giuseppe Conte podjął decyzję o rezygnacji z misji utworzenia rządu Republiki Włoch. Swoją decyzję uzasadnił słowami „ nie będę się godził na stawianie warunków i powoływanie ministra, który będzie się podobał w Berlinie”, dodając jednocześnie, że „jeżeli nie możemy dokonać wolnego wyboru, lepsze są następne wybory”. Najprawdopodobniej następne wybory będą się musiały odbyć jesienią tego roku. Nie wydaje się by możliwe było uformowanie

Najważniejsza jest teraz odpowiedź na pytanie: Czy Unia Europejska powinna istnieć w tej formie. Sądząc po bezczelnej interwencji liderów wiodących państw europejskich, którzy odważyli się wywierać naciski na prezydenta Włoch Sergio Matarellę, niezbędna staje konieczność budowy bloku państw, które będą miały znacznie większe sumarycznie wpływy niż Francja i Niemcy. Niezbędne jest również znaczące ograniczenie wpływów Komisji Europejskiej i całkowity zakaz ingerowania przez nią w wewnętrzne sprawy państw stowarzyszonych.

rb