UBÓSTWO ENERGETYCZNE
Ubóstwo energetyczne to stan niedostatku i nie należy go mylić z brakiem dostępu do energii.
Wiele najbiedniejszych gospodarstw domowych nie jest w stanie osiągnąć podstawowego standardu, jakim jest przebywanie w ciepłym i suchym domu. Przy wzroście cen energii i gazu prawdopodobny jest wzrost także skali ubóstwa energetycznego.
Ubóstwo energetyczne prowadzi do:
- negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne,
- negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne,
- degradacji budynków,
- nadmiernego zadłużenia,
- zwiększenia emisji dwutlenku węgla
Jak gmina/dzielnica może pomóc odbiorcom wrażliwym społecznie w uniknięciu wstrzymania dostaw energii elektrycznej czy gazu?
Dodatek energetyczny – przysługuje tzw. odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy.
Zryczałtowany dodatek energetyczny stanowi częściową rekompensatę kosztów opłat ponoszonych z tytułu opłat za energię elektryczną.
W okresie od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2018 r. wysokość dodatku energetycznego wynosi odpowiednio:
- dla gospodarstwa prowadzonego przez osobę samotną – 11,22 zł/miesiąc;
- dla gospodarstwa składającego się z 2 do 4 osób – 15,58 zł/miesiąc;
- dla gospodarstwa składającego się z co najmniej 5 osób – 18,70 zł/miesiąc.
Dodatek mieszkaniowy – przysługuje osobom, o których mowa w art. 2 ust. 1, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Obecnie kwota najniższej emerytury wynosi 1 tys. zł.
O dodatek występuje się raz na pół roku (ale można go otrzymać dowolną ilość razy – tak długo jak jest potrzebny).
Obniżka dochodowa – o obniżkę dochodową mogą ubiegać się najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu komunalnego.
Obniżka dochodowa dotyczy tylko czynszu, natomiast nie dotyczy opłat takich jak opłata za energię elektryczną, gaz, wodę oraz odbiór ścieków, odbiór odpadów i nieczystości ciekłych.
Wysokość obniżki dochodowej uzależniona jest od wysokości dochodów uzyskanych w gospodarstwie domowym najemcy, wyliczonych na podstawie najniższej emerytury obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Obniżka dochodowa przyznawana jest na okres 12 miesięcy z możliwością wydłużenia.
Bez wątpienia należy podjąć wszelkie środki, aby zapobiec ubóstwu energetycznemu, które wpływa na skalę ubóstwa w ogóle oraz na poziom wykluczenia społecznego.